Cukrzyca pod kontrolą

Według najnowszych statystyk na cukrzycę choruje obecnie na całym świecie 422 mln osób. W Polsce mamy około 2,5 mln zdiagnozowanych przypadków, a kolejne 500 tys. osób nawet nie jest tego świadomych. Czy więc możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią cukrzycy?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje cukrzycę jako grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się wysokim poziomem glukozy we krwi. Taki stan nazywany jest hiperglikemią.

Do głównych typów tej choroby cywilizacyjnej zaliczamy cukrzycę typu I i II.

Przyczyną powstania cukrzycy typu I jest uszkodzenie komórek trzustkowych, zwanych wysepkami Langerhansa lub komórkami beta. Objawami są częste oddawanie moczu, spadek masy ciała mimo dużego apetytu, sucha i szorstka skóra, rozdrażnienie, śpiączka. Leczenie tego typu choroby wymaga podawania insuliny.

W 85% przypadków sami jesteśmy “winni” powstania cukrzycy typu II. Niska aktywność fizyczna, zła dieta - obfitująca w dużą ilość tłustych, niskobłonnikowych oraz wysokoprzetworzonych produktów, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu - to wszystko może przyczynić się do rozwoju tej choroby. - Cukrzyca jest to choroba, która zabija i pozbawia sprawności. Znaczna większość zachorowań na cukrzycę to cukrzyca typu drugiego, która, bardzo upraszczając, jest związana z otyłością i brakiem ruchu – powiedział na konferencji prof. Wiesław Wysocki, dyrektor NIZP-PZH.

Warto podkreślić, jakie konsekwencje może powodować nieleczona lub źle leczona cukrzyca. Organami szczególnie narażonymi na uszkodzenia w wyniku przewlekłej hiperglikemii są serce, mózg, stopy, oczy oraz nerki. Szkody, które powoduje ten stan w wielu przypadkach są nieodwracalne, stąd też tak ważne jest regularne wykonywanie badania poziomu cukru we krwi. Jeżeli masz zdiagnozowaną cukrzycę, podchodź do tego badania poważnie i wykonuj je systematycznie. Jeżeli natomiast nie jesteś cukrzykiem, wykonuj takie badanie profilaktycznie raz do roku. Prawidłowy wynik na czczo powinien być niższy niż 100mg%, natomiast jeżeli dwukrotnie wyszedł Ci wynik powyżej 101mg%, skonsultuj się z diabetologiem.

Bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi będzie można wykonać podczas X Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia, które odbędą się w dniach 24-25. września 2016r. na Wyspie Słodowej.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku

Bibliografia:

cukrzycapolska.pl