Badania lekarskie

Subscribe to Badania lekarskie
materiały własne

Zaszczep w sobie zdrowie - program profilaktyki HPV

Statystyki biją na alarm - co roku ponad 3600 kobiet choruje na raka szyjki macicy, spowodowanego przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Co gorsza, jedną z przyczyn tak wysokiej zachorowalności na ten typ nowotworu jest lekceważenie potrzeby wykonywania badań kontrolnych. W celu zwiększenia świadomości kobiet w kwestii znaczenia badań profilaktycznych dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, powstał program profilaktyki HPV.

"PoZdro!" w domu i szkole

We Wrocławiu rusza Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Jesteśmy czwartym miastem w Polsce, po Gdyny, Warszawie i Lublinie, które podejmuje współpracę z Fundacją Medicover, aby wspomagać rodziny i szkoły we właściwej edukacji prozdrowotnej.

Konferencja pn. ,,Cukrzyca a choroby nowotworowe"

Cukrzyca jest chorobą, która powstaje wskutek nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny w organizmie. Jej leczenie wiąże się ze stałymi wizytami u lekarza, a także odpowiednią dietą. W ostatnich latach zaobserwowano dużą liczbę chorych na raka wśród cukrzyków, co stanowi dodatkowe utrudnienie w leczeniu. W celu przybliżenia przebiegu leczenia u chorych na cukrzycę z nowotworem zorganizowano konferencję "Cukrzyca a choroby nowotworowe".

Termin: 
08.11.2014 (sobota), 10.00
Badaj piersi i nie daj się rakowi

Biała sobota - bezpłatne badania USG

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Co roku przybywa około 14 tysięcy chorych. W celu zmniejszenia ryzyka zachorowalności nizbędna jest profilaktyka, która daje niemal całkowitą szansę wyleczenia. W tym celu, w ramach odbywającej się niebawem we Wrocławiu "białej soboty" można bezpłatnie wykonać badanie USG piersi.

Termin: 
25.10.2014 (sobota), 10.00

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP).W myśl tegorocznego hasła obchodów „Nie jest za późno" - "Miasto w Formie" przypomina, że nie jest za późno na wykonie badania spirometrycznego, które pozwoli wykryć chorobę oraz na rzucenie palenia tytoniu, będącego głównym czynnikiem rozwoju schorzenia.

Morfologia krwi

Krew jest rodzajem płynnej tkanki łącznej, krąży w naczyniach krwionośnych, które porównać można do zamkniętego układu „przewodów”. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu, substancji odżywczych, hormonów i enzymów do każdej komórki organizmu. Stanowi również barierę dla mikroorganizmów chorobotwórczych. W składzie krwi wyróżniamy elementy morfotyczne oraz płynne osocze. Do elementów morfotycznych należą krwinki czerwone i białe oraz płytki krwi. Ich badanie nazywa się morfologią.

USG - ultradźwięki na tapetę

Badanie USG polega na wysyłaniu i odbieraniu fal ultradźwiękowych za pomocą specjalnej głowicy, którą przykłada się do powierzchni ciała pokrytej żelem. Badanie za pomocą ultradźwięków jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla pacjenta i badającego, może być wykonane w każdych warunków i może być wielokrotnie powtarzane, co może mieć znaczenie dla śledzenia postępów choroby oraz wyników leczenia.

RTG

Promienie rentgenowskie (nazwane przez ich odkrywcę Wilhelma K. Röntgena promieniami X) wykorzystywane są w diagnostyce medycznej od ponad 100 lat. Obraz rentgenowski otrzymuje się dzięki zjawisku różnic pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różnorodne tkanki ciała. Przechodzące przez ciało promieniowanie rtg powoduje zmiany na błonie fotograficznej, zależne od stopnia jego pochłaniania i natężenia, co daje obraz tkanek i narządów wykorzystywany w diagnostyce.

Cholesterol

Znajduje się w każdej komórce naszego ciała. Jest składnikiem błon komórkowych, obecny jest także w tkance nerwowej. W organizmie człowieka odgrywa ważną rolę. Między innymi niezbędny jest do produkcji wielu hormonów.

Czas protrombinowy (INR)

INR jest jednym z wskaźników oznaczanych w badaniu krzepliwości krwi tzw. koagulogramie. Na powyższe badanie składa się wiele parametrów, wśród których między innymi występuje właśnie INR. Do najczęściej oznaczanych należą także wskaźnik Quicka (PT%) oraz czas protrombinowy (PT). Wskaźniki INR oraz PT w dużej mierze zależą od ilości trombocytów (płytek krwi). Dzięki nim wiadomo, jak w danym momencie działa nasz układ krzepnięcia. Im wyższa jest wartość INR, tym mniejsza jest zdolność do krzepnięcia krwi.

Strony