Przede wszystkim zapobiegać!

W niedzielę odbędą się XI Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia – wydarzenie, które łączy jeden wspólny cel – Twoje zdrowie. Będzie to doskonała okazja by pojawić się na Wyspie Słodowej wraz z rodziną i w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy wszystko w porządku.

Specjaliści zalecają wykonywanie badań profilaktycznych dorosłym raz w roku. Warto zacząć już po skończeniu 18 roku życia i kontynuować systematycznie, by uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Czym są badania profilaktyczne? Dlaczego warto je wykonywać?

Badania profilaktyczne to wszystkie badania, które wykonujemy by sprawdzić nasz stan zdrowia. Mogą to być bardzo podstawowe badania lub ukierunkowane na rozpoznanie jakiejś konkretnej choroby – pozwalają stwierdzić, czy nie pojawiają się niepokojące odchylenia od normy lub pierwsze objawy. O ich regularne wykonywanie warto zadbać również dlatego, że dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny wiele chorób, które jeszcze 20 lat temu nie były wyleczalne dziś dzięki wczesnemu wykryciu, zdiagnozowaniu, leczeniu i dalszej kontroli można uleczyć całkowicie. Żyjemy coraz dłużej – zadbajmy, by jakość życia była również coraz lepsza.

W ten weekend będzie okazja do wykonania najbardziej podstawowych badań profilaktycznych całkowicie za darmo. Co możemy skontrolować? Całkowicie bezboleśnie będzie można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i skład masy ciała. Tym, którzy nie boją się igieł lub są w stanie wytrzymać lekkie ukłucie w palec zalecamy wykonanie pomiaru glukozy we krwi. Osoby, które posiadają znamiona na skórze będą mogły je skontrolować pod czujnym okiem dermatologa.  Będzie można wykonać również badanie elastrograficzne wątroby – dzięki temu można ocenić stopień stłuszczenia wątroby i poziom włóknienia.  Wszyscy, którzy poczują się zmęczeni będą mogli zrelaksować się korzystając z bezpłatnych masaży oraz skorzystać z porad fizjoterapeutów, dietetyków, a także nauczyć się samobadania piersi i jąder.

Część badań profilaktycznych jest bezbolesna, część jest nieprzyjemna, jednak mając na względzie większe dobro, jakim jest nasze zdrowie, warto znieść chwilkę nieprzyjemności, by mieć pewność, że u nas wszystko w porządku. Jeśli ktoś odczuwa bardzo silny niepokój lub strach przed badaniem warto poprosić lekarza, by dokładnie opisał jak ono wygląda i jak przebiega. W trakcie spróbujmy się rozluźnić – oddychać głęboko i spokojnie. Bardzo częstym powodem dla którego unikamy przeprowadzania badań jest wstyd. Jeśli dyskomfort jest spowodowany zachowaniem lub postawą lekarza – znajdźmy takiego, w obecności którego będziemy czuć się lepiej. Można popytać znajomych lub na forach internetowych, poczytać opinie w internecie i wybrać w naszej ocenie najlepszego. Pamiętajmy, że nasze ciało dla lekarza nie jest czymś niezwykłym i nic co ludzkie nie jest mu obce.

Często boimy się nie tylko samego badania, ale również tego, co może ono wykryć. Strach przed badaniami jest często napędzany przez historie usłyszane od członków rodziny lub znajomych. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny – jeśli u ciotki sąsiadki wykryto chorobę wcale nie oznacza to, że u nas będzie tak samo. Wręcz przeciwnie – jeśli badamy się regularnie mamy pewność, że dbamy o siebie i nawet jeśli „coś” zostanie wykryte to szybkie podjęcie leczenia da szansę na ogromny sukces.

Badajmy się w każdym wieku – lepiej zapobiegać nić leczyć.

 

Źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/dlaczego-nie-warto-bac-sie-badan-profilaktycznych_45607.html

https://multimed.pl/jakie-badania-profilaktyczne-powinnas-zrobic-majac-3...