26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym szczególnym dniu inicjowane są  wszelkie akcje społeczno-edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie dawstwa narządów i tkanek, w tym szpiku kostnego, a także procedur związanych z przeszczepami, oraz przekazywaniem organów po śmierci.  Promowanie transplantologii ma za zadanie zwrócenie uwagi na noszenie oświadczenia woli przez człowieka, które umożliwi oddanie narządów  po jego  śmierci innemu człowiekowi (donacja). 

http://drugieserce.jaw.pl

Dla przypomnienia pierwszy przeszczep narządu, jakim była nerka, odbył się w Stanach Zjednoczonych. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Wielkim sukcesem polskiej transplantologii był pierwszy przeszczep serca, wykonany w 1985 roku przez profesora Zbigniewa Religę.

religa

 www.dawca.pl

Ostatnie lata to olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, dzięki któremu możliwe jest między innymi przeszczepianie twarzy. Pierwszy przeszczep twarzy wykonali lekarze w Barcelonie w 2010 roku, a polscy lekarze w roku 2013.

 W obecnych czasach połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania  po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu. Jednak brak jakiegokolwiek oświadczenia w tej sprawie, powoduje problem po śmierci człowieka. Nieuświadomiona rodzina nie potrafi udzielić takiej zgody. Przyczyną takiej sytuacji jest brak rozmowy na ten temat z bliskimi. Jak wynika zbadań przeprowadzonych przez TNS Polska, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi. Oznacza to, że w większości przypadków rodzina nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie lekarza: „Czy zmarły chciałby, aby jego narząd uratował komuś życie?”.  Zdarzają się  przypadki, w których rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, uważa, że to na niej spoczywa ciężar decyzji o pobraniu narządów. Tymczasem bliscy powinni jedynie przekazać lekarzowi wolę odchodzącego.

W 2016 roku wykonano 1469 zabiegów przeszczepiania narządów, od zmarłych dawców. Najwięcej przeszczepiono nerek, a najmniej płuc. Więcej danych można uzyskać na stronie : www.poltransplant.org.pl

 Źródło: Badanie TNS z października2015 r. przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

http://www.mz.gov.pl

http://www.federacjapacjentow.pl

http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2016.html

Tagi: