Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej Mężczyzn – MOVEMBER

 W obecnych czasach coraz wiekszym problemem, który  dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia jest rak jądra,a także rak prostaty - już po 45 roku życia. Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów. Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia - przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA. 

http://www.onkolmed.pl/rak-jadra-zobacz-jak-uniknac-i-zachowac-meskosc

 

Od 2004 roku w listopadzie co roku  jest organizowana na całym świecie akcja, której celem  jest zwrócenie uwagi na wskaźnik wysokiej śmiertelności mężczyzn z powodu raka jąder i prostaty. Aby zasygnalizować ten problem zdrowotny, rozpropagowano akcję zapuszczania wąsów- AKCJA MOVEMBER. Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmawiamy o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia. W ramach akcji przeprowadzane są bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn w galeriach handlowych w całej Polsce. Do tej pory zostało przebadanych ponad 1300 mężczyzn oraz wykryto 16 przypadków nowotworów jąder. Dzięki natychmiastowemu podjęciu leczenia wszyscy wygrali walkę z nowotworem. 

 

http://westlimerickleisure.com/movember-madness-in-killeline-leisure-cen...

 

11 listopada klub sportowy Rugby we Wrocławiu zaprasza wszystkich mieszkańców Wrocławia do parku biskupińskiego na turniej ,,Rugby z Wąsem” w godzinach od 10 do 14. Oprócz aspektu sportowego, wydarzenie będzie miało  wymiar społeczny, a także profilaktyczny. Uczestnicy turnieju przyłącza się do corocznej akcji profilaktyki zdrowotnej mężczyzn – Movember. Partnerem imprezy już po raz drugi będzie Movember Polska i Fundacja Daję Głowę, która podaruje uczestnikom imprezy darmowe vouchery na badanie prostaty. Wrocławscy rugbiści  mają od początku listopada zapuszczać wąsy – ten charakterystyczny zarost, zawodnicy będą prezentować podczas zawodów.

https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sport-i-rekreacja/1258043-rugby-z-w...

 

 

Bibliografia: 

http://www.movember.org.pl/p/cele-akcji.html

https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sport-i-rekreacja/1258043-rugby-z-w...

 

Tagi: