Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Kampania ma na celu zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych oraz przeciwdziałanie coraz poważniejszemu problemowi otyłości u najmłodszych.

Nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie, rzutując na późniejsze wybory. Można zatem założyć, że dzieci, które poznają zalety zdrowego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.

W piętnastu krajach członkowskich urzędnicy UE, znani kucharze i uczniowie szkół biorą wspólnie udział w pokazach zdrowego i smacznego gotowania oraz w warsztatach promujących zdrowy styl życia. W ramach różnych imprez setki dzieci poznają zasady zdrowego żywienia. Kucharze zrzeszeni w Euro-Toques przygotują wraz z dziećmi zdrowe dania, pokazując, że gotowanie może być świetną zabawą. Dodatkowo urzędnicy Komisji rozmawiają z dziećmi o roli zrównoważonej diety i ćwiczeń fizycznych.

Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania utworzono również stronę internetową adresowaną do dzieci: http://eu.mini-chefs.eu. Znajduje się tam europejskie forum poświęcone zdrowemu jedzeniu i gotowaniu, a także interaktywna gra kucharska. Strona dostępna jest w dwunastu językach.

Więcej informacji o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania znajdziesz tutaj

8 listopada w przedszkolach jest organizowany  Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania. Przedszkolaki zapoznają się z najnowszą piramidą żywienia, dowiadują  się czym są bomby witaminowe oraz uczą się zasad zdrowego odżywiania.Przygotowują też smaczne pełnowartościowe posiłki zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

 

Bibliografia;

Komunikat Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce  

http://cet-edu.pl/europejski-dzien-zdrowego-jedzenia-i-gotowania/

 

Tagi: