Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Źródło: www.communitynewscommons.org

Tegorocznym motywem przewodnim Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest cukrzyca u kobiet. Nadal w wielu krajach na świecie nie mają one dostępu nie tylko do edukacji, ale także do odpowiedniego leczenia i opieki medycznej.

Dzisiaj  problemem staje się cukrzyca typu 2, w jej przypadku mówimy nawet o epidemii XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ.  Sposobem profilaktyki cukrzycy jest aktywność fizyczna. W momencie zwiększonego wysiłku mięśnie zużywają glukozę, aby uzyskać energię, dzięki czemu obniżają jej poziom we krwi.

Co więcej, pozwoli to utrzymać odpowiednią wagę, korzystnie wpłynie na mięśnie i stawy, poprawi zdolność koncentracji i zmniejszy apetyt. Bardzo ważna jest regularność ćwiczeń – najlepiej co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-60 minut.

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest utrzymanie zdrowej diety. Bardzo ważne jest obniżenie ilości spożywanych produktów gwałtownie zwiększających stężenie poziomu glukozy we krwi. Można korzystać z produktów dla cukrzyków, o niskim indeksie glikemicznym. Będą one stopniowo uwalniały cukry, na długo zaspokajając apetyt.

Naszym zadaniem na 14  listopada jest mówić głośno o konieczności profilaktyki cukrzycy typu 2., o konieczności badań kontrolnych, wreszcie o konieczności uznania cukrzycy za jeden z głównych problemów zdrowotnych naszych czasów. Musimy nadać tej chorobie należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli.

W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. W Polsce, za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje dodatkowo obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca. W ramach kampanii rozdawane są ulotki edukacyjne na temat cukrzycy, a także plakaty informacyjne związane z cukrzycą.

 

18 Listopada w hotelu Mercury we Wrocławiu w godzinach od 10.00 do 15.00 odbędzie się XII Wrocławska Konferencja Szkoleniowa dla osób z cukrzycą i ich rodzin. Hasłem przewodnim będzie ,, Stopa Cukrzycowa”.  W programie konferencji miedzy innymi rola lekarza ortopedy w profilaktyce i leczeniu stopy cukrzycowej, najczęstsze przyczyny problemów ze stopą cukrzycową, a także prezentacja firmy Diabetyk 24 na temat cukrzycy.

Organizatorami konferencji są: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

źródło:http://www.mojacukrzyca.org.pl/?a=text&id=4443&des=xii-wroclawska-konfer...

Bibliografia:

http://diabetyk.org.pl/haslo-na-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca/

http://diabetyk.org.pl/haslo-na-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca/

http://diabetycy.zawidz.pl/?page_id=246

http://www.biomedical.pl/zdrowie/profilaktyka-cukrzycy-6249.html 

 

 

Tagi: