Oczaruj spojrzeniem

Wiele poradników z zakresu komunikacji interpersonalnej udziela ważnych wskazówek jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie i czym przekonać do siebie ludzi. Jedną z nich jest nawiązanie i utrzymanie kontaktu wzrokowego. Spojrzenie może intrygować, onieśmielać, zniewalać, bądź wzbudzać zaufanie. To ostatnie jest szczególnie ważne w relacjach międzyludzkich, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Dlatego, skoro oczy są naszą wizytówką, to musimy o nie właściwie zadbać.<--break->

Działaj kompleksowo

Podstawą zachowania dobrego widzenia są regularne wizyty u okulisty, dieta bogata w witaminy i mikroelementy, odpowiednia dawka snu oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV. O ile pamiętamy o ochronie oczu przed słońcem, to dla ekranu monitora w biurze, czy domu jesteśmy zanadto pobłażliwi. Pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu są najczęstszą dolegliwością występującą u pracowników biurowych.

Praca wre

Choć dawno utarło się przekonanie, że komputer stał się „oknem na świat”, to specjaliści podczas pracy przed monitorem zalecają skierować swoje spojrzenie w stronę tradycyjnego okna. Długotrwałe skupianie wzroku na ekranie, wpatrywanie się w drobne elementy, brak ostrości i nadmierna jaskrawość obciążają nasz wzrok. Dlatego należy co jakiś czas zerknąć na daleko położone obiekty za oknem. Latem ulgę przyniesie kojąca zieleń, a jesienią nieco dłużej poobserwujmy mieniące się kolorami tęczy korony drzew.

Oczy w ruch

Koncentrując się na pracy i śledząc zmieniające się szczegóły na ekranie rzadziej mrugamy, co powoduje niedostateczne nawilżenie oczu. W takim przypadku należy wypracować nawyk częstego mrugania. Na ratunek przychodzą również preparaty nawilżające gałkę oczną, zwane potocznie sztucznymi łzami. Krótkie przerwy w pracy warto wykorzystać na wzmacnianie mięśni gałek, najprostszym ćwiczeniem jest nakreślenie w poziomie tzw. ósemek, można sobie pomóc wyznaczając palcem wskazującym kierunek ruchu.

Ergonomia miejsca pracy

Jednak nasz wysiłek może pójść na marne, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o nasze miejsce pracy. Monitor powinien być pochylony na podstawie tak, aby jego powierzchnia znajdowała się pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego minimum 20° w dół. Zwróćmy również uwagę na pomieszczenie, w którym się znajdujemy, czy na ekranie nie odbija się żadne źródło światła. Najlepiej ustawić komputer równolegle do okna pamiętając, że podczas pracy powinniśmy znajdować się od niego w odległości ok. 60 cm.

Oczy zwierciadłem duszy

Oczy są jedną z najważniejszych części naszego ciała, mogą wyrażać smutek, zadowolenie, złość a nawet pewne cechy naszego charakteru. Codzienne zachowania mają ogromny wpływ na sprawność narządu wzroku. Aby cieszyć się jak najdłużej ostrością widzenia i zachować tzw. błysk w oczach pamiętajmy o ich ochronie.

 

Tekst: Janina Kapłunowska

Tagi: