Witaminy i minerały w kapsułkach, czyli o suplementach diety

tabletki
suplementy diety

Suplementy diety są wśród nas. Dzięki nim możemy szybciej i dłużej myśleć, mamy mocne włosy i paznokcie, lepsze samopoczucie - cudowne preparaty w kolorowych kapsułkach. Czy aby na pewno? Czas przyjrzeć im się bliżej.

Czym właściwie są suplementy?

Suplementy to środki spożywcze, które stanowią skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji. Ich zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety poprzez działanie odżywcze bądź inne fizjologiczne. Można nabyć je w postaci saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, tabletek, kapsułek, drażetek i innych. Spożywać należy je zgodnie z zaleceniem – w małych, odmierzonych ilościach, o czym niestety nie zawsze wiedzą konsumenci.

Ważne

Całodzienna dobrze zbilansowana dieta powinna zapewnić każdemu (zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem) odpowiednią ilość składników odżywczych bez potrzeby ich uzupełniania.

Dla kogo więc przede wszystkim przeznaczone są suplementy diety:

  • Kobiety w ciąży i karmiące
  • Małe dzieci, rosnąca młodzież
  • Sportowcy
  • Osoby chore (zaburzenia metaboliczne)

Niektóre witaminy i minerały mogą  stać się szkodliwe w przypadku przedawkowania (wit. A, D, selen). Warto czytać ulotki dołączone do preparatów i pamiętać o stosowaniu suplementów diety zgodnie z ich zastosowaniem, czyli w sytuacjach, kiedy z określonych przyczyn nie można dostarczyć wszystkich potrzebnych składników w pożywieniu. Suplementy nie powinny zastępować normalnych posiłków.

Tekst: Miasto w Formie

Tagi: