Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP).W myśl tegorocznego hasła obchodów „Nie jest za późno" - "Miasto w Formie" przypomina, że nie jest za późno na wykonie badania spirometrycznego, które pozwoli wykryć chorobę oraz na rzucenie palenia tytoniu, będącego głównym czynnikiem rozwoju schorzenia.

W Polsce na POChP cierpi około 10% dorosłej populacji po 40 roku życia, czyli około 2 mln osób. Jak podkreślają eksperci tylko 20% chorych ma postawioną diagnozę, a aż 14 tys. Polaków umiera z powodu POChP. Powyższe dane są zastraszające, dlatego warto prowadzić edukację zdrowotną w tym zakresie.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)  jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego, która charakteryzuje się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Najczęstszą przyczyną POChP jest narażenie na dym tytoniowy, ale także substancje drażniące z powietrza oraz stany wrodzone, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby. POChP znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety (najczęściej po 40. roku życia).

Pierwszym objawem tej rozwijającej się przez lata choroby może być zadyszka przy wchodzeniu po schodach. Ponadto niektórzy skarżą się na długotrwały kaszel, odkrztuszanie plwociny, zmęczenie czy utratę wagi.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc może początkowo przebiegać bezobjawowo, dlatego warto wykonywać badanie spirometryczne podczas którego często zostaje rozpoznana.

Ponadto zachęcamy wszystkie osoby powyżej 18 r.ż. do skorzystania z programu profilaktyki chorób odtytoniowych. Listę wrocławskich świadczeniodawców, u których można wykonać badanie w ramach tego programu można znaleźć we "Wrocławskim Informatorze Rodzinnym".

Zdjęcie: www.nfz.gov.pl 

Tagi: