Światowy Dzień Astmy

Co roku w pierwszy wtorek maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy, którego ideą jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na tę chorobę. Ponadto święto ma na celu promowanie kontroli nad astmą przez chorego zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ dzięki temu pacjent może prowadzić aktywny tryb życia.Astma to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych spowodowana nadwrażliwością oskrzeli na rozmaite czynniki, np. wysiłek fizyczny, alergeny. W efekcie dochodzi do nawracających napadów duszności oraz kaszlu, co w dużym stopniu utrudnia codziennie funkcjonowanie. Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak przy stosowaniu odpowiednich leków można ją kontrolować. W wielu przypadkach udaje się ograniczyć objawy do minimum, dzięki czemu chory ma szansę na normalne życie.

Przyczyny zachorowania nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że swój udział mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Ponad 1/10 liczby zachorowań wśród dorosłych spowodowana jest szkodliwymi warunkami pracy.

Szacuje się, że w Polsce cierpi na astmę około 5% ludności, czyli jakieś 4 miliony osób. Niestety znaczna część chorych nie ma postawionej diagnozy i nawet nie wie o swojej chorobie.

W naszym kraju istnieje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, której celem jest reprezentowanie interesów chorych, obrona ich praw oraz wolności, koordynacja działań w tym zakresie, a także tworzenie warunków dla pełnego i aktywnego udziału w życiu społecznym. Na stronie internetowej możemy znaleźć m.in.: informacje o szkoleniach dla chorych, konferencjach naukowych, lokalnych przedsięwzięciach, szereg porad, aktualne nowinki związane z tematem tychże schorzeń, adresy do specjalistów. Akcję informacyjną, szkolenia oraz konferencje prowadzi również Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Autor: Dorota Matusewicz

studentka na kierunku Zdrowie Publiczne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

 

 

Tagi: