Europejski Dzień Walki z Otyłością

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Został on powołany 5 lat temu przez Narodowe Forum Otyłości przy współpracy z Belgijskim Stowarzyszeniem Pacjentów Otyłych. Celem tego wydarzenia jest okazanie wsparcia osobom cierpiącym na nadwagę lub otyłość podczas podejmowania wysiłków dotyczących zmiany stylu życia, poprawy stanu zdrowia i zwiększenia jakości życia. Inicjatywa zakłada integrację lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, polityków oraz pacjentów dotkniętych bądź zagrożonych tym schorzeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że otyłość należy do grupy chorób cywilizacyjnych, tzn. schorzeń globalnie szerzących się, związanych z rozwojem cywilizacji. Nadmiar kilogramów prowadzi do szeregu innych schorzeń, takich jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, co wiąże się ze znacznym skróceniem życia, obniżeniem jego jakości oraz komfortu.

Otyłość jest jedną z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od płci i wieku. Zgodnie z badaniami Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa dorosłych Polaków ma zbyt dużą masę ciała, z czego na otyłość cierpi około 16% mężczyzn i 20% kobiet. Niestety w dużym stopniu problem ten dotyczy także dzieci. Niemal co trzeci 11-latek w Polsce zmaga się z nadwagą.

Zdrowie człowieka w większości zależy od stylu życia, czyli od codziennie podejmowanych wyborów - m.in. od diety i aktywności fizycznej. Zatem rozwojowi chorób sprzyja siedzący tryb życia, dieta bogata w cukry oraz tłuszcze. Głównymi przyczynami otyłości są niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu.

Walka z nadmiarem kilogramów nie jest prosta, dlatego warto zacząć od drobnych zmian – np. poprzez stopniową eliminację kalorycznych przekąsek, wprowadzanie warzyw i owoców do diety, czy serwowanie sobie dłuższych spacerów, poznanie ciekawych dyscyplin sportowych. W związku z tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” – podejmij prozdrowotne działania już dziś. Im szybciej zdecydujesz się na zmiany w dotychczasowym trybie życia, tym lepiej dla Ciebie.

Autor: Dorota Matusewicz

Tagi: