Jak zabezpieczyć się przed upałem?

Za oknem ponad 30 stopniowe upały, wysoka wilgotność powietrza, brak wiatru, co stanowi zagrożenie dla naszemu organizmowi, szczególnie gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Duże aglomerajce miejskie, takie jak Wrocław, sprzyjają występowaniu dolegliwości związanych z przegrzaniem organizmu.

Jak zabezpieczyć się przed upałem?

1. Pij dużo wody!

Podczas wysokich temperatur nasz organizm traci bardzo dużo wody i elektrolitów w postaci potu, dzięki któremu próbuje schładzać nasze nagrzane ciało. Należy pamiętać o tym, że podczas upałów nasz organizm potrzebuje nawet od 3 do 4 litrów wody najlepiej mineralnej.  Gdy wychodzisz z domu, to koniecznie zabierz ze sobą butelkę wody mineralnej i regularnie pij wodę. Wspaniałym rozwiązaniem są także bogate w witaminy i orzeźwiające zarazem koktajle i soki na bazie wody niegazowanej.

2. Chroń się przed słońcem!

Ograniczaj  długość przebywania w miejscach intensywnie nasłonecznionych zwłaszcza w godzinach południowych. Nie planuj intensywnego wysiłku fizycznego w czasie dużych upałów. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to usiądź w cieniu i pozwól sobie na chwilę relaksu. Gdy zdecydujemy się na przebywanie na świeżym powietrzu nie zapominajmy o stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV.

3. Schładzaj temperaturę organizmu!

Wysoka temperatura organizmu może być naprawdę niebezpieczna i może skończyć się ciężkimi powikłaniami. Pamiętajmy o chłodnych okładach, a także o klimatyzacji. Ważne, aby nie przesadzać ze schładzaniem.

4. Pomyśl w co się ubierasz!

Pamiętaj o nakryciu głowy i przewiewnym ubiorze. Intensywne nagrzanie naszego mózgu może spowodować omdlenie, a nawet poważniejsze dolegliwości. Najlepiej nosić luźne, bawełniane lub lniane ubrania i przewiewne obuwie.

Na wrocławskim Rynku można słodzić się przy kurtynie wodnej - polecamy!

 

Tagi: