14 marca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy

Materiał promocyjny kampanii "Twoja krew - Moje życie"

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna dla organizmu jest krew. Odpowiada ona za podtrzymywanie procesów życiowych m.in.: poprzez transport tlenu, składników pokarmowych, produktów końcowych przemiany materii czy hormonów. Ponadto krew pełni funkcję obronną, a jej ciągły przepływ zapewnia stałą temperaturę ciała.

Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiony został dziesięć lat temu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na cześć Karla Landsteinera, który na początku XX wieku odkrył grupy krwi. W 1930 roku austriacki lekarz otrzymał za to odkrycie nagrodę Nobla. Celem święta jest zwiększenie świadomości ludzi na temat roli i znaczenia krwi w lecznictwie, a także jak ważne jest zapewnienie dostępu do niej. Wydarzenie jest również okazją do złożenia podziękowań wszystkim honorowym dawcom, którzy poprzez dobrowolne i nieodpłatne oddanie krwi ratują innym ludziom zdrowie a nawet życie.

Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem Bezpieczna krew ratuje życie przyszłym matkom. WHO alarmuje, że każdego dnia na świecie około 800 kobiet umiera z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem. W poprzednim roku prawie 300 tysięcy kobiet zmarło podczas ciąży lub bezpośrednio po porodzie. W znacznej części przypadków można było temu zapobiec. Większość zgonów występuje w krajach rozwijających się, położonych w Afryce i Azji. Silne krwawienie podczas porodu i po urodzeniu dziecka stanowi jedną z głównych przyczyn chorobowości, śmiertelności i długotrwałej niepełnosprawności. Niestety dostęp do odpowiedniej ilości bezpiecznej krwi oraz jej racjonalna i bezpieczna transfuzja pozostaje wciąż wielkim wyzwaniem dla wielu państw.

Światowa Organizacja Zdrowia poprzez kampanię zachęca wszystkie kraje do opracowywania strategii na rzecz zapewniania bezpiecznych i szybkich transfuzji krwi, które mogłyby w znacznym stopniu obniżyć występowanie zgonów kobiet w wyniku powikłań ciążowych.

W Polsce zbiórki krwi prowadzą Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) oraz Oddziały Terenowe. Wrocławskie Centrum znajduje się przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9. Na stronie internetowej RCKiK znajdziemy wszelkie niezbędne informacje odnośnie krwiodawstwa, m.in.: kto może oddawać krew, jak się do tego przygotować, jakie przywileje należą się Honorowemu Dawcy Krwi, jakiej grupy krwi w danej chwili brakuje itp. Bardzo często organizowane są „akcje wyjazdowe” tj. zbiórki krwi poza terenem RCKiK np. na rynku, Wyspie Słodowej, Sky Towerze czy w ZOO (harmonogram akcji wakacyjnych we Wrocławiu). Ponadto istnieje kampania społeczna "Twoja krew - Moje życie" kierowana do honorowych dawców krwi, potencjalnych dawców oraz osób, którym bliskie sercu jest propagowanie idei honorowego krwiodawdstwa w Polsce.

Pamiętaj: Twoja krew może ocalić czyjeś życie. Nie czekaj, bo kiedyś i Ty możesz jej potrzebować.

Tagi: