Woda dla każdego!

Kubek Zimnej Wody to kampania, której celem jest nie tylko ochrona przed odwodnieniem i przegrzaniem organizmu ludzkiego, ale również zadbanie o wszystkie żywe stworzenia.

Psy oraz koty są zwierzętami, które najczęściej wybieramy i przygarniamy pod swój dach. Często możemy spotkać je porzucone - dziko żyjące w miejskiej dżungli. W trackie upałów takie stworzenia nie mają łatwego życia bowiem oprócz skóry posiadają futro, które chroni je przed utratą ciepła w zimie. Latem, futro utrudnia im ochłodzenie ciała, co z kolei skutkuje tym, że zwierzęta  bardziej się męczą i mogą być agresywne dla ludzi. Pamiętajmy o zwierzętach w naszej okolicy, a w szczególności tych, które mogą mieć problem z dostępem do wody. Koniecznie zostawmy im trochę wody w misce na dworze.

Zwracajmy również uwagę na naszych domowych pupili.  Zdrowe psy i koty mają luźną skórę na głowie oraz u podstawy szyi. W tym miejscy najłatwiej jest uchwycić skórę w fałd. Jeśli gospodarka wodna zwierzęcia jest w normie, po delikatnym odciągnięciu fałdu skóra natychmiast wraca na swoje miejsce. Im poważniejsze odwodnienie organizmu, tym skóra wolniej powraca do wyjściowego położenia. Przy średnim odwodnieniu skóra reaguje powoli. W ciężkich przypadkach natomiast, skóra w ogóle nie reaguje tzn. nie wraca na miejsce, a fałd utrzymuje swoje położenie. Jest to stan wymagający natychmiastowej pomocy weterynarza!

Pamiętaj, że skóra zmieniona z powodu choroby dermatologicznej ( grzybica, świerzb itp.) również wykazuje zmniejszoną elastyczność, dlatego wiarygodny test należy wykonywać na skórze niezmienionej. O odwodnieniu zwierzęcia mogą świadczyć również zapadnięcie gałek ocznych, suchość błon śluzowych np. jamy ustnej oraz wydłużony czas wypełniania kapilar.

Dzielmy się wodą z każdym!

Zajrzyj do sąsiada, zadzwoń do babci, sprawdź elastyczność skóry swojego pupila – zapobiegajmy razem odwonieniu i cieszmy się zdrowiem swoim oraz swoich bliskich każdego dnia!

Autor: Piotr Czerwonka

Tagi: