Bezpieczeństwo Żywności jako temat przewodni tegorocznego Dnia Zdrowia!

Źródło: http://www.who.un.org.pl/
Źródło: http://www.who.un.org.pl/

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku jest to Bezpieczeństwo Żywności a hasło brzmi: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką zarówno rząd jak i rolnicy, producenci czy sprzedawcy, ale także każdy z nas, jako konsument, odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia "z pola na nasz stół".

Bezpieczeństwo żywności leży u podstaw bezpieczeństwa żywnościowego, jednak pomiędzy jednym a drugim występują różnice. Bezpieczeństwo żywności to obszar działań związanych ze zdrowiem publicznym mających na celu zapewnienie konsumentom ochrony przed ryzykiem zatrucia żywności i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową o przebiegu ostrym i przewlekłym. Niebezpieczna żywność może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak biegunki, choroby wirusowe, problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju i nowotwory. Bezpieczeństwo żywności jest więc warunkiem koniecznym bezpieczeństwa żywnościowego.

Wciąż pojawiają się nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności. Zmiany w produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności (intensywne rolnictwo, globalizacja handlu żywnością, działalność zakładów zbiorowego żywienia i posiłki sprzedawane na ulicy), zmiany środowiskowe, pojawianie się nowych bakterii i toksyn, oporność na leki przeciwdrobnoustrojowe – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko skażenia żywności. Większa intensywność podróżowania i rozwój handlu zwiększają prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się skażenia.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 to okazja do uświadomienia rządom, producentom, przedsiębiorstwom handlowym i społeczeństwu, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo żywności i jaką rolę każdy z tych podmiotów może odgrywać w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, która trafia na talerze konsumentów.

Podczas organizowanego przez nas Dnia Zdrowia będzie można uzyskać porady z zakresu bezpieczeństwa żywności. Udzielać ich będą specjaliści z Wydziału Nauk o Żywności z Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie można dowiedzieć się m.in. tego czym kierować się przy wyborze żywności, jak ją bezpiecznie przechowywać oraz jak przyrządzać potrawy aby uniknąć chorób lub zatruć.

Ważny temat z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności poruszony zostanie przez dietetyków z Akademii Zdrowego Żywienia, którzy wytłumaczą jak interpretować opis na etykietach produktów spożywczych. Na etykietach widnieją opisy często niezrozumiałe przez konsumentów, którzy nie mają świadomości jakie szkodliwe substancje dla zdrowia, dodawane są do produktów spożywczych.

11 kwietnia będzie można także porozmawiać ze specjalistami na temat zdrowego odżywiania, który staje się coraz popularniejszy. Przy stoisku Poradni Psychodietetycznej - Rymkiewicz Psychodietetyka, będzie można dokonać pomiarów wagą Tanita. Waga Tanita pokazuje procentową zawartość tłuszczu, wody i mięśni. Ponadto będzie można skorzystać z konsultacji dietetyka jak i psychodietetyka. Studenckie Koło Naukowe Promotorzy Zdrowia z Uniwersytetu Medycznego poinformuje uczestników o ciekawostkach dotyczących żywienia oraz będzie zachęcać do spożywania większej ilości warzyw i owoców. Dbając o swoje zdrowie powinniśmy pamiętać nie tylko o właściwej diecie ale także o regularnej aktywności fizycznej. Przypominamy, że w Dzień Zdrowia odbędą się darmowe zajęcia fitness w klubie Classic Fitness, który znajduje się na czwartym piętrze w Galerii Dominikańskiej. Zapisy na zajęcia wciąż trwają a więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu oraz do wprowadzania w życie zdrowych nawyków!

Tekst: Źródło: WHO Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce

Termin: 
11.04.2015 (sobota), 11.00 do 19.00
Tagi: