Weź udział w Dniu Zdrowia i dowiedz się jak zadbać o swój kręgosłup !

W czasach kiedy spędzamy dużo czasu przy biurku, bóle kręgosłupa stają się narastającym problemem zdrowotnym. Bóle pleców są jednak wypadkową kliku przyczyn. Wśród najpowszechniejszych wymienia się brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nieprawidłową postawę podczas wykonywania codziennych obowiązków.Osłabione mięśnie grzbietu łatwo padają ofiarą wzmożonego napięcia i nieprawidłowych obciążeń towarzyszących np. pracy przy komputerze czy długotrwałej jeździe samochodem. Stąd już tylko krok do uporczywego bólu w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i krzyża. Szczególnie podatne na dolegliwości kręgosłupa są dzieci w okresie intensywnego wzrostu, osoby otyłe, wykonujące pracę wymagającą długotrwałego zachowania pozycji siedzącej lub stojącej, kobiety w ciąży, a także osoby będące pod wpływem przewlekłego stresu. Przyczynami bólu pleców są także wady wrodzone,urazy i stany zapalne oraz choroby nowotworowe. W pewnym momencie życia niemal każdy doświadczył problemów z kręgosłupem. Około 25% populacji w wieku 30 - 50 lat regularnie cierpi z powodu bólów kręgosłupa, które nasilają się wraz z wiekiem.

Najczęściej popełnianymi błędami podczas bólu pleców są:

1. Próba leczenia bólu pleców bez konsultacji lekarskiej

Należy pamiętać, że każdy przypadek bólu powinien być traktowany indywidualnie.Tylko po wykonaniu specjalistycznych badań lekarz może postawić diagnozę i zalecić plan odpowiedniego leczenia.

2. Nadużywanie leków przeciwbólowych

Nie należy leczyć przewlekłego bólu za pomocą leków przeciwbólowych bez zalecenia lekarza.  Ból oznacza, że dzieje się coś złego. Tabletki przeciwbólowe na krótko zwalczają ból nie lecząc jego przyczyny. W tym przypadku także ważna jest konsultacja z lekarzem

3. Rezygnacja z aktywności fizycznej

Najczęściej popełnianym błędem przez osoby cierpiące na ból pleców jest unikanie ruchu. Dzięki aktywności fizycznej wzmacniamy mięśnie wspierające kręgosłup. Ograniczenia ćwiczeń fizycznych stosujemy zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W większości przypadków jednak ruch jest zalecaną formą terapii, a brak aktywności przez dłuższy czas będzie jeszcze bardziej wzmagać ból.

4. Przerywanie leczenia

Poprawa w trakcie rehabilitacji nie oznacza jeszcze, że ból pleców nie powróci. Celem leczenia jest nie tylko wyeliminowanie przyczyny powstania bólu ale również zapobieganie nawrotom dolegliwości w przyszłości.

Uczestnicy Dnia Zdrowia będą mogli dowiedzieć się jak zadbać o kręgosłup podczas pracy biurowej, poznają przydatne ćwiczenia, które będzie można wykonywać samodzielnie w domu lub w pracy.  Fizjoterapeuta z wrocławskiego gabinetu masażu i fizjoterapii Pan Kręgosług udzieli konsultacji, które zostaną połączone z diagnostyką układu ruchu. Można będzie także skorzystać z masażu na ergonimicznym krześle. Ponadto specjaliści z FizjoHome zaprezentują ćwiczenia rehabilitacyjne. Rehabilitanci pokażą kilka ćwiczeń leczniczych do samodzielnego bezpiecznego wykonywania w domu, a także poprowadzą niezbędne instruktaże na temat prawidłowej postawie przy pracy oraz właściwej pozycji podczas odpoczynku.

Serdecznie zapraszamy!

Tekst, źródło: Zdrowe Plecy

Termin: 
11.04.2015 (sobota), 11.00 do 19.00
Tagi: