Zadbają o uśmiech seniorów

Stomatolodzy Uniwersytetu Medycznego bezpłatnie przebadają 500 osób w wieku powyżej 65 roku życia. Będą sprawdzać nie tylko stan jamy ustnej, ale też to, jak wpływa on na jakość życia wrocławian.

- 30 lat temu aż 70% osób po 65 roku życia nie miało własnych zębów i nosiło protezy. Dziś 70% z nich w większości ma swoje zęby – wylicza dr Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wspólnie z dr Barbarą Malicką przebadają pół tysiąca osób i zapewniają, że przy dobrej profilaktyce te statystyki można jeszcze poprawić. Ludzie czasami nie zdają sobie sprawy, jak istotny wpływ ma zły stan zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia – przyznaje dr Skośkiewicz-Malinowska – na przykład w znacznym stopnia utrudnia leczenie cukrzycy. Należy podkreślić, że wiele schorzeń jamy ustnej nasila się wraz z wiekiem – próchnica korzenia czy choroby przyzębia, a te w ostateczności prowadzić mogą do utraty zębów. Braki zębowe wymagają w wielu przypadkach noszenia ruchomych protez, które to generują kolejne problemy – przyznają lekarki. Nie używanie protez zębowych przy dużych brakach zębów lub noszenie starych czy źle dopasowanych protez utrudnia spożywanie pokarmów, ale jednocześnie staje się przyczyną nieatrakcyjnego wyglądu, co ma istotny wpływ na psychikę, a nawet może być przyczyną depresji. Należy zwrócić uwagę, że na skutek utraty zębów zmieniają się nam rysy twarzy, co jest problemem estetycznym – mówi dr Barbara Malicka – i znacząco obniża samopoczucie pacjentów. - Dlatego staramy się traktować każdego pacjenta kompleksowo, tak aby nasze zabiegi przywróciły ludziom wymarzony, piękny uśmiech a jednocześnie polepszyły komfort życia – dopowiada dr Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska.

Badania zaplanowano na terenie Akademickiej Polikliniki Stomatologicznej przy ul. Krakowskiej. Poza szczegółową informacją o stanie jamy ustnej, pacjenci otrzymają też konkretne zalecenia i porady z zakresu higieny i profilaktyki. To pozwoli im dowiedzieć się, jakiego rodzaju badania czy zabiegi są w ich przypadku niezbędne. - Na jedną rzecz zwrócić chcemy szczególną uwagę podkreślają lekarki Uniwersytetu Medycznego. Profilaktyka zaczyna się w domu i ma ogromne znaczenie. Odpowiednia szczoteczka, używanie nitki dentystycznej, stosowanie się do zaleceń dietetycznych przynoszą zaskakujące efekty i na to chcemy naszych pacjentów uczulić – podkreśla dr Barbara Malicka.

Z badań, finansowanych ze środków Urzędu Miasta, prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Medycznego skorzystać mogą mieszkańcy Wrocławia, którzy ukończyli 65 lat. 

Rejestracja pacjentów prowadzona jest w dni robocze od godz. 08.00 do 15.00 pod numerem telefonu 71 784 03 61.

Tagi: