Zaszczep w sobie zdrowie - program profilaktyki HPV

materiały własne

Statystyki biją na alarm - co roku ponad 3600 kobiet choruje na raka szyjki macicy, spowodowanego przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Co gorsza, jedną z przyczyn tak wysokiej zachorowalności na ten typ nowotworu jest lekceważenie potrzeby wykonywania badań kontrolnych. W celu zwiększenia świadomości kobiet w kwestii znaczenia badań profilaktycznych dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, powstał program profilaktyki HPV.

Został on stworzony, by poprzez właściwą edukację zdrowotną oraz wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko HPV, zmniejszyć liczbę zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet.

We Wrocławiu program obecny jest od 2010 roku. W ciągu ubiegłych 5 lat przeciwko wirusowi HPV zaszczepiono ponad 8800 dziewcząt w wieku 10-13 lat i przeprowadzono spotkania informacyjne dla ponad 17000 uczniów wrocławskich szkół.

W tym roku organizowana jest kolejna, szósta edycja programu. Edukacja zdrowotna prowadzona jest we wrocławskich szkołach gimnazjalnych przez nauczycieli i specjalistów z dziedziny onkologii. Szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV kierowane są do 13-letnich mieszkanek Wrocławia i są wykonywane w punktach szczepień, do których należą dziewczęta na podstawie deklaracji rodziców dotyczącej wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.Więcej informacji o programie można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia:
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
adres: ul. Gabrieli Zapolskiej 4
kontakt: 71 777 79 61
otwarte: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:45

Tagi: