IV Dzień Zdrowia we Wrocławiu - relacja

mat. własny

W sobotę, 9 kwietnia odbyło się najzdrowsze wydarzenie we Wrocławiu - "IV Dzień Zdrowia". Całą akcję rozpoczęliśmy o godz. 11.00 i od tej pory przez 8 godzin świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia.

Galeria Dominikańska stała się miejscem, gdzie uczestnicy mogli wykonać bezpłatne badania  tj.: pomiar cukru we krwi, badanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia tętniczego, usg tarczycy oraz zasięgnąć porad i konsultacji specjalistów m.in.: kardiologa, dietetyka, dermatologa, osteopaty. Nie zabrakło instruktażu udzielania pierwszej pomocy, atrakcji edukacyjnych dla dzieci, konkursów oraz rozmów ze specjalistami na scenie. Najmłodsi poznali tajniki kuchni molekularnej. Kolorowe mieszaniny przyciągały uwagę nie tylko dzieci, ale i rodziców. Wydarzenie było również okazją do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Na specjalnych fantomach można było nauczyć się poprawnej techniki samobadania piersi. Stoisko to odwiedzały nie tylko kobiety, ale także kobiety ze swoimi partnerami, którzy uważnie wsłuchiwali się w instrukcje. Dużym zainteresowaniem cieszył sie także punkt, przy którym prowadzona była edukacja w zakresie opieki nad kobietą w ciąży, po ciąży oraz opieką nad niemowlakiem.

Osoby, które odczuwały bóle kręgosłupa lub po prostu chciały się rozluźnić mogły poddać się masażowi na specjalnym krześle. Fizjoterapeuci mieli ręce pełne roboty, ponieważ chętnych na masaż nie brakowało.

"Pokonaj cukrzycę!"- tak brzmiało hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Podczas Dnia Zdrowia we Wrocławiu problem cukrzycy był wielokrotnie poruszany przy okazji rozmów na scenie. Uczestnicy wydarzenia dostali także materiały edukacyjne dot. tej choroby ze szczególnym wskazaniem na dietę w cukrzycy. Diabetycy mogli zbadać swoje stopy i poddać je ocenie podologa.

Stoiska prozdrowotne budziły duże zainteresowanie Wrocławian, którzy licznie przybyli na akcję. Dodatkową motywacją do skorzystania z atrakcji było zdobywanie punktów za wykonanie odpowiednich aktywności. Najbardziej aktywne osoby, zostały nagrodzone akcesoriami fitness oraz wejściówkami do najzdrowszych miejsc we Wrocławiu. W zabawie wzięło udział ponad 150 osób.

Aktywność fizyczna ściśle łączy się ze zdrowiem, dlatego w Dniu Zdrowia można było wziąć udział w bezpłatnych zajęć fitness w Fitness Academy Stare Miasto. Uczestnicy mieli do wyboru sześć różnych treningów, na które zapisało się ponad 100 osób. Wszystkie przestrzenie klubu zostały udostępnione uczestnikom, w tym: siłownia, strefa cardio, strefa funkcjonalna, strefa stretchingu, sauny. Ponadto na siłowni byli dostępni: instruktor, trener personalny oraz fizjoterapeuta. Wielu zainteresowanych zgromadziły także pokazy instruktorów Fitness Academy, którzy zaprezentowali swoje treningi na scenie.

Podobnie jak aktywność fizyczna, tak i żywienie ma wpływ na nasz stan zdrowia. Chętni mogli skosztować zdrowego poczęstunku, przeznaczonego także dla osób z cukrzycą typu drugiego.

We wrocławskich obchodach "Światowego Dnia Zdrowia" z roku na rok bierze udział coraz więcej osób. W tym roku gościliśmy podczas wydarzenia ok. 1500 osób.

Organizatorem Dnia Zdrowia we Wrocławiu jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, realizator miejskiego programu „Miasto w Formie”. Program finansowany ze środków Miasta Wrocław.

09.04.2016 (sobota), 11.00 do 19.00