Rower nietypowo!

Wakacje powoli się kończą, ale można wykorzystać weekend na rowerowe wycieczki. Możliwości jest dużo i każdy może znaleźć coś dla siebie, a warto dobrać odpowiedni rower do planowanej trasy.<--break-><--break->Miejski- posiada zwykle szerokie siodełko, lampki zasilane w dynamo, komplet błotników, osłonę na łańcuch, nóżkę, bagażnik tylny, czasem osłonę tylnego koła czy koszyk. Stanowi dobrą alternatywę w codziennej komunikacji i tworzone są z myślą dla rekreacyjnej jazdy rowerowej.

Szosowy- dostosowywany przede wszystkim do warunków drogi twardej, sztywny, mała masa, przez to ograniczony osprzęt. Rowery szosowe pozwalają na pokonywanie licznych kilometrów.

Cross- country (XC)- lekki, wytrzymały i zwrotny, rama sztywna oraz amortyzowana (ich skok wynosi zazwyczaj 80-100 mm). Tego typu rower bardzo dobrze sprawdza się na urozmaiconych trasach, zarówno na podjazdach, jak i zjazdach po nierównej powierzchni.

Freeride- posida amortyzator o dużym skoku, ale mniejszym niż rowery do downhillu, koła na szerokich opon, dobre przełożenie napędu i wytrzymałe wielokomorowe obręcze. Rower służy do jeżdżenia na specjalnie zbudowanych trasach, położonych głównie w lasach, a jego budowa pozwala na zjazd z pokonywaniem większych pszeszkód, cechuje się dużą zwrotnością, a dość lekka budowa nie przeszkadza w podjazdach.

Downhill- rower o dużym skoku (powyżej 200 mm), duże hamulce tarczowe pozwalające na szybkie zatrzymanie,nisko osadzony środek ciężkości, większa baza kół. Rowery tego typu są cięższe, ale wytrzymałe. Dostosowane do zjazdu po stromych, naturalnych stokach.Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości.Budowa i geometria ramy roweru zjazdowego nie pozwala właściwie na jazdę pod górę, jazda po płaskim terenie przychodzi z trudem.

 

Ciekawe linki, trasy w Polsce:

strefamtbsudety.pl

facebook.com/SuliWoods/

roweronline.pl

szerokiej-drogi.pl

 

A tutaj propozycja tras w Czechach:

-Trutnov Trails

-Rychlebskie Ścieżki

-Scott Spindl Bike Park

-Areal Peklak Ceska Trebova,

-Kouty nad Desnou


Ewa Kuliś 

(JES Ewa Kuliś)