Doniesienia ze świata medycyny

Subscribe to Doniesienia ze świata medycyny

Nie przestajemy dbać o letnią formę

W niedzielę 31 lipca odbędzie się kolejny trening na Pergoli. Tradycyjnie zaczynamy o godz. 14.00. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Żukowska.
 
Zajęcia rozpoczną się treningiem Total Body Workout. Są to intensywne i skuteczne ćwiczenia, oparte na podstawowych ruchach. Zajęcia mają na celu wzmacnianie, kształtowanie i rzeźbienie wszystkich partii mięśniowych naszego ciała.
Termin: 
31.07.2016 (niedziela), 14.00

Nestlé i EpiGen badają wpływ diety matki na zdrowie i geny dziecka

To pierwsza tego typu kliniczna próba, podczas której Centrum Badawcze Nestlé przeanalizuje czy spożywanie określonej mieszanki składników odżywczych i probiotyków w trakcie i przed ciążą może wpłynąć na poprawę jakości zdrowia matek i ich dzieci. Badania te są pierwszym wspólnym projektem Centrum Badawczego Nestlé i Międzynarodowego Konsorcjum Badawczego EpiGen.

terapia, program leczenia, nowotwory
Szybka terapia onkologiczna - program Ministerstwa Zdrowia

Szybka terapia onkologiczna - zmiany programu leczenia chorób nowotworowych

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szanse wyleczenia, dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadza od 1 stycznia 2015 roku nowy program terapii onkologicznej. Zmiany dotyczyć będą wszystkich pacjentów, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i często decyduje o życiu pacjenta.

Reakcje alergiczne na cytrusy - problem zimowej diety

Gdy kończy się sezon na owoc krajowe źródeł witamin i pomysłów na drugie śniadanie czy lekkostrawny deser szukamy wśród importowanych owoców cytrusowych czy winogron (które zawierają wyjątkowo dużo pestycydów w porównaniu z innymi owocami). Chętnie sięgamy po pomarańcze, pomelo, grejpfruty, sweetie, mandarynki czy cytryny, które niestety dla niektórych z nas (szczególnie dzieci) kryją groźne alergeny.

Tytoń albo Zdrowie

Rak płuca jest od kilku lat głównym zabójcą nowotworowym Polaków. Zjawisko to dotyczy coraz bardziej polskich kobiet. Od początku lat 60. częstość raka płuca zwiększyła się u polskich kobiet około 3 razy. - podkreśla Prof. Witold Zatoński , Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytut Warszawa.

Choroby cywilizacyjne - dietozależne

Choroby cywilizacyjne nazywane są przewlekłymi chorobami niezakaźnymi. Większość z nich stanowią choroby uzależnione od sposobu żywienia. Najczęściej występującymi chorobami dietozależnymi są: choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, osteoporoza, cukrzyca, otyłość oraz choroby nowotworowe. Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby sercowo- naczyniowe. Niepokojąca jest liczba chorych i zgonów nimi spowodowanych. To zjawisko określa się jako epidemię w krajach rozwiniętych, która prowadzi do niepełnosprawności, a nawet przedwczesnego zgonu. W ogromnej mierze odpowiada za nie nieprawidłowa dieta (za dużo tłuszczy zwierzęcych, soli).

Prawdziwy cud natury – CZOSNEK

„Prawdziwy cud natury” stanowi cykl artykułów o naturalnych antybiotykach. Najbardziej znanym antybiotykiem jest oczywiście czosnek. Działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo oraz przeciwpasożytniczo, a także jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed działaniem wolnych rodników. Wniosek nasuwa się jeden. Czosnek powinniśmy jeść jak najczęściej!

Strony