Kompedium wiedzy o schorzeniach i chorobach

Subscribe to Kompedium wiedzy o schorzeniach i chorobach

Jakie są objawy chorób przyzębia?

Obecnie coraz większą rolę odgrywa estetyczny uśmiech, który dodaje nam pewności siebie nie tylko na gruncie zawodowym, ale także prywatnym. Wciąż jednak większość pacjentów utożsamia dbanie o swoje uzębienie wyłącznie z zapobieganiem i walką z próchnicą. Tymczasem niebagatelną rolę w zapewnieniu pięknego uśmiechu odgrywają struktury utrzymujące ząb w kości. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najczęstszą przyczyną utraty zębów w Unii Europejskiej jest właśnie zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą.

Konferencja pn. ,,Cukrzyca a choroby nowotworowe"

Cukrzyca jest chorobą, która powstaje wskutek nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny w organizmie. Jej leczenie wiąże się ze stałymi wizytami u lekarza, a także odpowiednią dietą. W ostatnich latach zaobserwowano dużą liczbę chorych na raka wśród cukrzyków, co stanowi dodatkowe utrudnienie w leczeniu. W celu przybliżenia przebiegu leczenia u chorych na cukrzycę z nowotworem zorganizowano konferencję "Cukrzyca a choroby nowotworowe".

Termin: 
08.11.2014 (sobota), 10.00

Choroby rzadkie są częste

W obecnych czasach zdefiniowano ponad 6 tys. chorób rzadkich, z czego większość z nich to choroby genetyczne. Ze względu na rzadkość występowania, trudności w rozpoznawaniu i brak świadomości społecznej, wiedza o tych chorobach jest stosunkowo niewielka. Szacuje się, że w krajach europejskich na choroby rzadkie choruje, ponad 30 mln obywateli. Cierpią na nie osoby w każdym wieku, jednak aż 75 % z nich dotyka dzieci. Ponadto znacznie upośledzają jakość życia pacjentów i ich rodziny.

Reakcje alergiczne na cytrusy - problem zimowej diety

Gdy kończy się sezon na owoc krajowe źródeł witamin i pomysłów na drugie śniadanie czy lekkostrawny deser szukamy wśród importowanych owoców cytrusowych czy winogron (które zawierają wyjątkowo dużo pestycydów w porównaniu z innymi owocami). Chętnie sięgamy po pomarańcze, pomelo, grejpfruty, sweetie, mandarynki czy cytryny, które niestety dla niektórych z nas (szczególnie dzieci) kryją groźne alergeny.

Choroby cywilizacyjne - dietozależne

Choroby cywilizacyjne nazywane są przewlekłymi chorobami niezakaźnymi. Większość z nich stanowią choroby uzależnione od sposobu żywienia. Najczęściej występującymi chorobami dietozależnymi są: choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, osteoporoza, cukrzyca, otyłość oraz choroby nowotworowe. Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby sercowo- naczyniowe. Niepokojąca jest liczba chorych i zgonów nimi spowodowanych. To zjawisko określa się jako epidemię w krajach rozwiniętych, która prowadzi do niepełnosprawności, a nawet przedwczesnego zgonu. W ogromnej mierze odpowiada za nie nieprawidłowa dieta (za dużo tłuszczy zwierzęcych, soli).

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, dotyczących profilaktyki HIV/AIDS, takich jak konferencje i happeningi. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o osobach zmarłych na AIDS.

Strony