
Choroby związane z otyłością. Jest się czego bać?
Otyłość to choroba cywilizacyjna i plaga dzisiejszych czasów. Siedzący tryb życia oraz wysokokaloryczna, bogata w cukier dieta, sprawiają, że ludzie tyją w zastraszającym tempie. Jednakże dodatkowe kilogramy są problemem nie tylko estetycznym. Otyłość zabija. Średnia życia osób o ponadnormatywnej masie ciała jest wyraźnie krótsza niż ich szczupłych rówieśników. Które choroby są bezpośrednio związane z otyłością?
Układ krążenia cierpi od samego początku.
Pierwszą częścią ciała człowieka, który odczuwa wpływ dodatkowych kilogramów, są duże naczynia tętnicze. Krążący w krwi nadmiar lipidów osadza się na śródbłonku, powodując powstawanie blaszek miażdżycowych. Problem ten pojawia się dużo wcześniej niż wystąpienie klinicznej otyłości! Już dzieci z nadwagą mają zaczątek blaszek w największych naczyniach. Z czasem, gdy okłada się coraz więcej cholesterolu, aorta traci swoją elastyczność i sztywnieje. Stan ten jest podwójnie niebezpieczny. Z jednej strony stanowi czynnik ryzyka oderwania się fragmentu blaszki i spowodowania przez luźny fragment np. zatoru. Z drugiej natomiast twarda ściana tętnicy sprzyja powstawaniu tętniaków, które mogą ulec pęknięciu przy gwałtownym wzroście ciśnienia krwi.
W skład układu krążenia wchodzi także serce. Jego zawały i niewydolność są częstą przyczyną śmierci osób otyłych. Ciągła praca pod zwiększonym, nienaturalnym ciśnieniem szybko uszkadza kardiomiocyty, czyli komórki budujące ściany serca.
Udary, czyli wpływ otyłości na ośrodkowy układ nerwowy.
Jak już było wspominane powyżej, nadmiar kilogramów sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Ich fragmenty, niesione z prądem krwi, zazwyczaj trafiają do tętnic zaopatrujących mózg. Skutki zatkania tych naczyń są fatalne. Udary mózgu stanowią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób dorosłych w Polsce! Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia udarów krwotocznych (popularnie: „wylewów”), gdyż kruche, pokryte od wewnątrz cholesterolem, tętniczki są bardziej narażone na uszkodzenia.
Cukrzyca- zabójca cichy, lecz podstępny.
Zaburzenia metaboliczne, w tym cukrzyca, zostały uznane za jedno z największych wyzwań XXI wieku. Sprzyja jej bogata w cukry proste dieta. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (czekolada, słodkie napoje, ciastka itp.) powodują wielokrotne w ciągu dnia wahania poziomu glikemii. Gdy stan ten trwa długo, w tkankach powstaje insulinooporność, a to prosta droga do rozwoju zespołu metabolicznego oraz cukrzycy.
Czy więc należy się bać chorób związanych z otyłością? Jak najbardziej! Powodują one utratę jakości życia i zabijają w sposób bezpośredni- osoby grube żyją krócej niż chude. A w przeciwieństwie do przyczyn wielu nowotworów i wypadków drogowych, człowiek ma duży wpływ na swoją masę ciała. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać.