Artykuły i wywiady

Subscribe to Artykuły i wywiady
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu

Spot Dolnośląskiego Centrum Onkologii namawia kobiety do badań

Już od piątku 10 czerwca w dwóch wrocławskich kinach - Nowych Horyzontach oraz Dolnośląskim Centrum Filmowym - przed seansami wyświetlany jest spot Dolnośląskiego Centrum Onkologii zachęcający kobiety do badań profilaktycznych. „Breast Unit” opowiada o nowoczesnym systemie leczenia raka piersi, gdzie najbardziej liczy się czas oraz współpraca wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów.    

źródło: informacja prasowa

Wspólnie w trosce o SERCE

 We wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Serca, w związku z tym Centrum Medyczne Synexus organizuje kampanię „Wspólnie w trosce o SERCE” mającą na celu zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę kontroli stanu swojego zdrowia – szczególnie w kontekście chorób kardiologicznych oraz przyczynienie się bezpośrednio do wzrostu świadomości na temat chorób sercowo-naczyniowych, w zakresie przeciwdziałania odległym skutkom tych chorób.

Kampanie na temat zdrowia psychicznego - w Polsce i na świecie

Problemy ze zdrowiem psychicznym z roku na rok stają się coraz większym problemem. Coraz większa liczba ludzi zmaga się z tego typu trudnościami, jednak ze względu na silną stygmatyzację społeczną część z nich nie przyznaje się do tego z obawy przed odrzuceniem. Nierzadko też osoby chore boją się przyznać przed sobą, że potrzebują specjalistycznej pomocy i nie podejmują leczenia, co w konsekwencji prowadzi do znacznego pogorszenia stanu psychicznego i do znacznie słabszego funkcjonowania osoby chorej.

Zaburzenia odżywiania - jak pomóc osobie chorej?

W rodzinie najczęściej to dziecko cierpi na zaburzenie odżywiania, a rodzic jest osobą, która zauważa niepokojące objawy. Gdy podejrzewamy, że osoba bliska zmaga się z problemem, pierwszym krokiem jest obserwacja jej zachowania (Mroczkowska, Ziółkowska, Cwojdzińska, 2007). Dzięki temu sprawdzimy, czy występują objawy charakterystyczne dla anoreksji, bulimii czy innych zaburzeń odżywiania. Jeśli obserwacja dostarczy nam pewności o obecności problemu, kolejnym i bardzo ważnym krokiem jest rozmowa z osobą chorą.

Psychologiczne aspekty zespołu kompulsywnego objadania się

Oprócz anoreksji i bulimii istnieją także inne zaburzenia odżywiania, o których mówi się rzadziej, jednak to nie oznacza, że nie są niebezpieczne. Jednym z nich jest między innymi kompulsywne objadanie się, czyli wewnętrzny przymus nadmiernego jedzenia – poza anoreksją i bulimią należy do najbardziej powszechnych zaburzeń odżywiania i zwykle prowadzi do otyłości. Tak jak i przy innych zaburzeniach odżywiania obecne są tu zmiany w funkcjonowaniu organizmu jak i psychiki osoby chorej.

bezpłatne badania, programy zdrowotne, profilaktyka
źródło: pixabay.com

Programy profilaktyczne i zdrowotne we Wrocławiu

Przedstawiamy listę programów profilaktycznych i zdrowotnych finansowanych przez Miasto Wrocław. Wśród nich są oferty skierowane do dzieci i młodzieży, ale też dorosłych oraz osób w wieku senioralnym. Niektóre realizowane są z powodzenim od wielu lat, inne dopiero przygotowują się do startu. Warto zapoznać się z propozycjami i skorzystać z bezpłatnych porad, badań lub rehabilitacji.

Psychologiczne aspekty bulimii

 Zaburzenia odżywiania nie są jedynie zaburzeniami apetytu, lecz mają swoje podłoże psychologiczne. Z zaburzeniami odżywiania wiąże się (Mroczkowska, Ziółkowska, Cwojdzińska, 2007) brak akceptacji siebie, nieadekwatne spostrzeganie swojego wyglądu czy poczucie niskiej wartości. Duże znaczenie ma także perfekcjonizm wpływający na nadmierne ambicje i potrzebę osiągnięć, a także trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, ktore powodują skłonność do podporządkowania się innym.

Strony