Zdrowe żywienie

Subscribe to Zdrowe żywienie

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Pierwszego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Z tej okazji może warto na jeden dzień spróbować diety wegetariańskiej? Może to być ciekawe urozmaicenie codziennej diety, a może komuś spodoba się na tyle, że zostanie przy tym na dłużej?

Wegetarianie to osoby, które świadomie rezygnują z mięsa w diecie. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 3,2% Polaków jest wegetarianami – w praktyce oznacza, że jest ich ponad milion.

Mała, czarna czy biała? Każda dobra!

29 września obchodzimy Dzień Kawy.

Nazwa „kawa” pochodzi od arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh”, co tłumaczy się jako „usuwający zmęczenie”, czy też  „siła podnosząca”. Polacy ją uwielbiają, jej konsumpcja w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 80%! Zapewne każdy z nas słyszał o niej wiele – że szkodzi na serce, że jest niezdrowa, że odwadnia. Zanim jednak przejdziemy do jej wypływu na zdrowie – kilka ciekawostek. 

źródło: pixabay.com

Ortoreksja – czy zdrowa dieta może szkodzić?

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej zaczynamy sprawdzać czy to co kupujemy, jemy zostało wyprodukowane z naturalnych składników i nie zawiera szkodliwych konserwantów. Dbamy o formę, dążymy do tego, aby wyglądać i czuć się jak najlepiej. Problem zaczyna się, gdy zdrowa dieta staje się obsesją. Stosunkowo nowym zjawiskiem, które występuje w środowisku ludzi dbających o siebie jest ortoreksja.

źródło: pixabay.com

Kampania bezpieczna żywność

Źle oznakowana żywnośc to dla alergików śmiertelne niebezpieczeństwo. Dosłownie. Trzy czekoladki odebrały życie  dziewięcioletniej Martynce, uczulonej na orzechy arachidowe. Mimo, że nie były one składnikiem pokarmu ich zawartość doprowadziła do wstrząsu anafilaktycznego. Teraz rodzice Martynki walczą o rzetelne i uczciwe oznakowanie produktów spożywczych.

Ty też możesz odżywiać się smacznie, zdrowo i wartościowo – bezpłatne warsztaty dla rodziców i dzieci

Chcesz dowiedzieć się, jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców, dokonywać świadomych zakupów, odkrywać nowe smaki i cieszyć się ze wspólnie przygotowanych posiłków? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach organizowanych w ramach projektu "Smacznie, zdrowo, wartościowo". Pierwsze już 20 listopada.

Termin: 
20.11.2015 (piątek), 17.00 do 19.30
26.11.2015 (czwartek), 17.00 do 19.30
01.12.2015 (wtorek), 17.00 do 19.00
04.12.2015 (piątek), 17.00 do 19.00
10.12.2015 (czwartek), 17.00 do 19.00

Dieta seniora - jak dbać o siebie

Długie i zdrowe dorosłe życie – to coś, o czym marzy większość ludzi. Nasze komórki starzeją się niezależnie od tego jaki tryb życia prowadzimy, na pewne procesy nie mamy wpływu. Seniorom czasem wydaje się, że pogorszenie samopoczucia to naturalny stan, tak zwana “kolej rzeczy”. Otóż nic bardziej mylnego! Nie można zatrzymać zegara biologicznego, ale można sprawić, że zegar ten nie będzie tykać w szybszym tempie. Wielu zmianom związanym z wiekiem można zapobiec, czy też zminimalizować je poprzez działania profilaktyczne jak właściwe odżywianie czy uprawianie sportu.

Źródło: informacja prasowa
Źródło: informacja prasowa

Nowy trend żywieniowy! Dieta pegan – z czym się ją je?

Kilka razy w roku dowiadujemy się o kolejnych niesamowitych „dietach cud”, jednak diety restrykcyjne, typowo odchudzające, powoli tracą na popularności. Coraz więcej osób świadomie zmienia nawyki żywieniowe. Nowym sposobem myślenia o odżywianiu jest dieta Pegan. – To ciekawa dieta, która wpasowuje się w obecne trendy – polega raczej na zmianie nawyków, a nie restrykcyjnym odstawieniu wszystkiego – mówi Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia firmy Nestlé oraz koordynatorka IV edycji „Konkursu Żywieniowego” dla studentów i absolwentów NHW.

Strony