Zdrowie psychiczne

Subscribe to Zdrowie psychiczne
źródło: pixabay.com

Ortoreksja – czy zdrowa dieta może szkodzić?

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej zaczynamy sprawdzać czy to co kupujemy, jemy zostało wyprodukowane z naturalnych składników i nie zawiera szkodliwych konserwantów. Dbamy o formę, dążymy do tego, aby wyglądać i czuć się jak najlepiej. Problem zaczyna się, gdy zdrowa dieta staje się obsesją. Stosunkowo nowym zjawiskiem, które występuje w środowisku ludzi dbających o siebie jest ortoreksja.

materiały własne

Profilaktyka uzależnień, czyli kilka pytań do samego siebie

Rozmowom o uzależnieniach zwykle towarzyszą silne emocje - takie jak niepokój, obawa, ciekawość, nieco fascynacji, ale także rozmaite pytania. Najczęściej zastanawiamy się, czym właściwie jest uzależnienie, czym różni się od częstego używania i czy zawsze bywa zaburzeniem, a wreszcie - od czego możemy się uzależnić? Na te wątpliwości psychologia ma całkiem klarowne odpowiedzi.

materiały własne

"Pętla nawyku" - część 2

Wiedzę o tym, jak powstają nawyki możemy też wykorzystać do kształtowania zachowań, o których od dawna wiemy, że są zdrowe, a które wielokrotnie próbowaliśmy wprowadzać w życie. Pamiętajmy o tym, że pierwsze próby są trudne, bo wymagają od nas planowania i świadomego wysiłku woli oraz dokonania zmian w porządku dnia. Jednak sytuacja zmieni się, jeśli będziemy próby powtarzać regularnie, o stałych porach lub w podobnych sytuacjach. To sprawi, że nasz mózg skojarzy ze sobą zewnętrzne wskazówki, przeczucie przyjemności lub satysfakcji i prowadzące do nich działanie. Zdrowe zachowania zaczną być automatyczne - zmienią się w nawyki.

materiały własne

"Pętla nawyku" - część 1

O zgubnej roli złych nawyków słyszymy od dziecka. Czy jednak – znudzeni tymi pouczeniami – naprawdę doceniamy siłę, z jaką wpływają na nasz los? Jak pisał filozof William James: „Całe nasze życie, tak dalece, jak dalece ma ono określoną postać, nie jest niczym więcej niż zbiorem nawyków – praktycznych, emocjonalnych i intelektualnych – systematycznie zorganizowanych na dobre i złe”. Przekonanie, iż przyzwyczajenie to nasza druga natura jest także zgodne z wynikami badań empirycznych. Wykazano, że ponad 40% naszych codziennych działań nie podlega w pełni świadomej kontroli, ale ma charakter nawykowy.

materiały własne

Konferencja „Zaburzenia odżywiania – W DIALOGU” - relacja

Dzięki Ogólnopolskiemu Centrum Zaburzeń Odżywiania po raz kolejny udowodniliśmy, że rozwiązania istnieją! Podczas zorganizowanej 25 listopada konferencji open space „Zaburzenia odżywiania – W DIALOGU” dyskutowaliśmy wspólnie na tematy związane z zaburzeniami odżywiania, dążąc do odnalezienia i wdrożenia najbardziej efektywnych rozwiązań.

Kilka kroków aby być aktywnym!

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dzisiejszych czasach ludzie cierpią na wiele schorzeń, których przyczyną jest brak ruchu. Każdy wie, że brak ruchu staje się źródłem licznych zagrożeń zdrowotnych, a regularny udział w aktywnosci fizycznej daje korzyści. Sama wiedza nie wystarcza, ale taka świadomość może stanowić pierwszy krok do podjęcia regularnej aktywności fizycznej. Jednakże na drodze do bycia aktywnym napotkać można wiele przeszkód, jak szukanie wymówek. Możesz im sprostać, poniżej kilka wskazówek!